- label Obecné články
- favorite 2 likes
- comment 0 komentářů
Voděodolnost nebo vodotěsnost?
Pro nás samotné bylo překvapením si uvědomit, že voděodolnost vlastně není to samé jako vodotěsnost. Dokonce jsme zjistili, že je rozdíl nejen mezi těmito pojmy, ale existují i rozdíly v rámci pojmů samotných. Proto je při výběru zboží dobré věnovat této vlastnosti zvýšenou pozornost, může nám to ušetřit (nemalé) peníze.
Už nejeden majitel voděodolného telefonu jej utopil ve sklenici vody v domnění, že voděodolný = můžu kamarádům ukázat jak můj nový mobil plave. Stejně tak možná znáte někoho, kdo si šel se svými "water resistant" hodinkami zaplavat do moře, a po vynoření z nich měl hodinky s vodotryskem.
Dnes už jen odolnost (water resistant)
Dnes už se tyto dva termíny nepoužívají, na výrobku bývá uvedeno jen „water resistant“ (dříve i waterproof). Tato odolnost je pak rozdělena do jednotlivých skupin podle stupně odolnosti, a každá skupina je označena číselným údajem a písmennou zkratkou (například 30M, 50M, 100M, 200M).
Existuje také více stupnic odolnosti podle toho na co a jak se testovalo (například hodinky se testují jinak než obuv, a ty zase jinak než řasenka), a rozdíly mohou být také podle země pro kterou byly testy prováděny (rozdílné normy či značení). Proto se můžeme setkat s různým označením odolnosti, například 3 ATM, WR 30m, nebo IP x2.
Přesto, že se odolnost dnes již uvádí pouze v rámci jedné tabulky, dá se i zde udělat dělící čára mezi výrobky které se nesmí ponořit (tato skupina končí odolností proti tryskající vodě), a mezi výrobky které pod hladinu mohou přijít. Proto nic nezkazíme když si pro větší přehlednost zachováme již zažité rozdělení, a to právě voděodolnost a vodotěsnost.
Voděodolnost
Znamená to, že daná věc odolá vodě. Ale pouze vodě kapající nebo stříkající, v žádném případě ne při ponoření pod hladinu. Ale ani tou kapající si nemůžeme být jisti. Pokud na výrobku není další specifikace (číselný údaj a písmenná zkratka), nedoporučujeme výrobek vodě vystavovat vůbec.
Pokud výrobce voděodolnost specifikuje, určitě doporučujeme si dohledat co přesně ten údaj znamená. I jen v rámci voděodolnosti jsou podstatné rozdíly - zda jde o vodu jen kapající, stříkající, z kolika směrů, jak dlouho,…. Rozsah je opravdu od 0 až po odolnost proti tlakové vodě. Přesnou tabulku s popisy si lehce na netu dohledáte.
Vodotěsnost
Je tedy už jasná – takový výrobek lze ponořit pod hladinu. Jenže pozor, pojem "vodotěsný" je ve skutečnosti jen vyšším stupněm voděodolnosti, a to znamená, že se v těch nejnižších stupních ještě svými vlastnostmi hodně blíží voděodolnosti. Zase je proto nutné si na výrobku dohledat přesnou specifikaci a následně si zjistit co přesně znamená. Pokud specifikace chybí, nevěřte výrobci jeho udanou vodotěsnost, a dokonce nezkoušejte ani voděodolnost. Kdyby výrobek nějakou měl, výrobce by se jejím stupněm jistě pochlubil.
Ale je tu velké „ale“
Máte výrobek, máte na něm údaj o odolnosti a máte zjištěno co ona odolnost znamená. A tady je to veliké ALE. Údaje v tabulce totiž platí jen pro ty přesně popsané konkrétní podmínky v laboratoři. To většinou znamená čistou vodu, sladkou vodu, konkrétní teplotu, konkrétní náklon proudu vody, stabilní tlak….
V praxi se tyto podmínky mohou zásadně lišit (stačí jen mořská voda místo laboratorní sladké, jiná teplota, změny tlaku při pohybu rukou při plavání...). Navíc výrobek již může mít i něco za sebou (ťuknutý, orezlý, zdeformavaný, zpuchřelý po vystavení slunci, mrazu). Takže třeba u hodinek se doporučuje dát odolnost proti vodě každý rok znovu zkontrolovat.
Na internetu si můžete dohledat několik článků například o mobilních telefonech, které museli výrobci stáhnout z prodeje nebo přeřadit do nižší odolnostní skupiny, a to právě po stížnostech uživatelů, že výrobky nesplňují deklarovanou odolnost. Bylo to dané možná klamavou reklamou, ale spíše jen změnou podmínek, za jakých uživatelé zařízení používali.
Takže nakupujte, ale také zjišťujte a prověřujte.
Nabídka produktů na našem webu Prepperova chata. ...
Komentáře (0)